O nas, czyli czym jest POSUL

POSUL  to Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający - oddolna, całkowicie społeczna varsavianistyczna inicjatywa edukacyjna dla wszystkich zainteresowanych naszym miastem.

Jesteśmy grupą znajomych, pasjonujących się Warszawą, nie tworzymy żadnej formalnej organizacji.

W listopadzie 2017 rozpoczęliśmy 9 rok naszej całkowicie społecznej, bezdotacyjnej działalności.
W ciągu każdego z 8 poprzednich lat zorganizowaliśmy ok. 25 wykładów, co znaczy że liczba wykładów przekroczyła dwieście. Wykłady trwają od półtorej do trzech godzin zegarowych.

Lista wykładów z ostatnich kilku lat jest tutaj: http://www.posul.waw.pl/p/wykladyminione.html 
Na wykładach gościmy zwykle od 25 do 80 słuchaczy - w zależności od zainteresowania tematem.

Nazwa naszych spotkań została wymyślona z dużym przymrużeniem oka, a inspiracją była Rzeczpospolita Babińska. ;-) Nazwą chcieliśmy jednak nawiązać - choć już bez zadęcia - do idei uniwersytetu otwartego, do warszawskich Uniwersytetów Latających z trzech różnych epok, a także do kawiarnianych dyskusji inteligencji warszawskiej. Główną ideą spotkań jest edukacja i integracja osób i środowisk, interesujących się miastem lub działających na jego rzecz.

Skrótem POSUL (niestety - pod prąd ortografii!) nawiązaliśmy zaś do określenia z czasów I Rzeczpospolitej, gdy na Pradze było wiele magazynów soli. Posolić Pragę  znaczyło wtedy tyle samo, co przesadzić albo wozić drewno do lasu i stąd wzięło się nasze również żartobliwe motto:
„Z miłości do naszego miasta gotowiśmy posolić nawet Pragę”.

Na spotkaniach pojawiają się przewodnicy, autorzy książek o Warszawie, varsavianiści, dziennikarze, działacze na rzecz ochrony zabytków oraz różnego rodzaju pasjonaci. Przychodzą pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi i innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele różnych środowisk społeczników warszawskich i praskich oraz inni ludzie w różnym wieku, interesujący się Warszawą.

Wykładali u nas już m.in: ks. abp Henryk Hoser, prof. Szymon Pilecki - przewodniczący Karaimskiego Związku Religijnego, prof. Zbigniew Semadeni, j.e. Ákos Engelmayer (b. ambasador Węgier w Polsce), dr h.c. Wiesław Ochman, dr inż. Jan Jabłkowski, Zbigniew Lilpop, dr inż. Janusz Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Ryszard Mączewski i dr Krzysztof Jaszczyński z fundacji Warszawa 1939, dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, Michał Krasucki z fundacji Hereditas, dr Zbigniew Tucholski ze Związku Miłośników Kolei Wąskotorowych, Tomasz Wiścicki z Muzeum Historii Polski, Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego, dyrektor warszawskiego zoo na Pradze dr Andrzej Kruszewicz i jego zastępczyni Ewa Zbonikowska czy dr Włodzimierz Pessel, który prowadzi Konwersatorium Warszawskie w Instytucie Kultury Polskiej UW. Wykładali znani varsavianiści Tadeusz W. Świątek i Rafał Chwiszczuk, fotografik Jerzy S. Pytko, przedstwiciele Forum Rozwoju Warszawy, varsavianista i publicysta Artur Nadolski, przewodnik i społeczny opiekun zabytków Krzysztof Falkowski. Byli przedstawiciele SISKOM, Forum Rozwoju Warszawy, były wykłady pracowników Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa. Muzeum Neonów i wirtualnego Muzeum Warszawskiego Modrenizmu, było spotkanie z p. Bogusławem Homickim i wychowankami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy i w sprawie ratowania bruku ul. Chłodnej oraz kina W-Z itp.
Wśród wykładowców wielu ma doktoraty, a niektórzy nawet tytuły profesorskie, choć wykładają też u nas studenci i licealiści.

Notki większości naszych poprzednich spotkań są tutaj, a spis tu. Zbieramy się w poniedziałki po godzinie 19, bo spotykamy się dla przyjemności, nie dla punktualności. ;-)

Spotkania – jak na uniwersytet przystało - mają rytm akademicki, tzn. latem i w okolicach Bożego Narodzenia, sesji zimowej, Sylwestra,Wielkanocy oraz majowego weekendu mamy przerwy międzysemestralne i inne ;-) Zaczynamy zajęcia zwykle po 1 listopada, a kończymy w połowie czerwca.

Comiesięczny program wykładów publikuje Miesięcznik Stolica, który jest naszym patronem medialnym.


O naszych wykładach informują często Życie Warszawy, Radio dla Ciebie, Nowa Gazeta Praska, blog Uwaga Zabytek red. Natalii Bet oraz praskie portale informacyjne Twoja-Praga.PL i www.PrzystanekPraga.PL - zwykle w dziale „na uczelniach” ;-)

Podstawową metodą informowania, co będzie na najbliższych wykładach, jest poczta elektroniczna. Kto chce otrzymywać tą drogą co tydzień informacje, proszony jest o wysłanie maila z prośbą o subskrybcję na adres info@POSUL.WAW.PL
Informacje o wykładach są też publikowane na stronie głównej

Spotykamy się w gościnnej, filmowej kawiarni o nazwie "To Się Wytnie", która udziela nam sali, rzutnika, ekranu, nagłośnienia, dostępu do Internetu a nawet czasem komputera.
Fanpage kawiarni na Facebooku jest TUTAJ.
Adres - ul. Stalowa 46, warszawska Praga

DOJAZD:
To tylko ok. 12 minut jazdy od metra Ratusz-Arsenał (i tylko 3 minuty jazdy od cerkwi)
trzeba dojechać do przystanku Szwedzka autobusami
160, 190 
(a spod Dworca Wileńskiego oprócz wyżej wymienionych dodatkowo także liniami
120, 135, 140, 162, 262, 340, 517 i 738)
i potem do przejścia 350 m
Można też z przystanków Ratusz-Arsenał, Stare Miasto i Dworzec Wileński dojechać w 10-15 min bardzo często jeżdżącym tramwajem 23 do pętli Czynszowa (i potem 200 metrów piechotą)
Dla tych, którzy nie lubią chodzić - autobusem 135 do przystanku Szwedzka (do przejścia 100 m)

Dojazdy z innych miejsc miasta po kliknięciu TUTAJ. (Trzeba w oknie które się otworzy, w lewym górnym rogu w polu "Z" wpisać adres miejsca, z którego będzie się jechać i kliknąć "szukaj".)