20160218

prof. Elżbieta Wichrowska: wykład o Judycie Jakubowiczowej, żonie Szmula Zbytkowera. Historia pewnego małżeństwa z warszawską Pragą w tle.

W pn, 22 II 2016 o g. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład prof. Elżbiety Wichrowskiej:
Judyta Jakubowiczowa, żona Szmula Zbytkowera. Historia pewnego małżeństwa z warszawską Pragą w tle.
Wstęp wolny 

Szmul Jakubowicz z żoną Judytą wg. obrazu Canaletta.
(z książki "Żydzi w odrodzonej Polsce", t. I. (1932), s. 187)
Szmul Zbytkower jest postacią dobrze rozpoznawaną nie tylko przez historyków. To wielce zasłużony dla warszawskiej Pragi  kupiec, bankier i przedsiębiorca, od którego – jak wiadomo – pochodzi nazwa praskiej Szmulowizny. Ale co wiemy o jego trzeciej i ostatniej zresztą żonie, Judycie? Kobiecie pięknej i niezwykle przedsiębiorczej, która po śmierci męża, stała się jednym z ważniejszych przedsiębiorców czasów Księstwa i Królestwa Polskiego. Co sprowadziło ją w latach siedemdziesiątych XVIII wieku do Polski?  Skąd przybyła? Kto był faktycznym „mózgiem” przedsiębiorczych działań w ich związku, Szmul czy Judyta? Lista pytań dotyczących Judyty z Levich Bucca Jakubowiczowej jest znacznie dłuższa, pytań o nią, o jej związki z Pragą, Warszawą i mężczyznami.

prof. Elżbieta Wichrowska – literaturoznawca,  profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Autorka książek dotyczących kultury polskiego Oświecenia i Wielkiej Emigracji  m.in. Ten biedny Mickiewicz (2006), Twoja śmierć.  Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku (2013), wydała i opracowała pierwszą w Polsce antologię poezji wolnomularskiej XVIII i XIX wieku (1995). 
Autorka dwóch warszawsko-praskich powieści „Na Pragę nie wrócę” (2013) oraz „Twarz z lustra” (2015).


Przed i po wykładzie można będzie kupić "Twarz w lustrze" i "Na Pragę nie wrócę" (Wydawnictwo MG) autorstwa naszej wykładowczyni.

Kiedy? Poniedziałek, 22 lutego 2016, g. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz