20161119

Bogusław Homicki - PRL oczami prażanina

W pn. 28 listopada  2016 r. o godz. 18:30 
(WYJĄTKOWO O GODZINĘ WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE)
zapraszamy na wykład Bogusława Homickiego
PRL oczami prażanina, autora książki "Ciekawe życie w PRL-u i co dalej"
Wstęp wolnyCzasy tzw. komuny to mieszanina grozy i śmieszności, w której mieszkańcy Warszawy, ale też i całej Polski musieli sobie radzić, żyjąc w dwoistej moralności; tej dla oczu innych i tej prawdziwej, znanej tylko najbliższym.
Jednak wszystko już było: pozmieniały się ustroje, była polska pierestrojka, ale zrobiono wiele, aby wszystko wróciło w stare koryto. Nie mamy już towarzyszy, bo ci sami ludzie są dzisiaj biznesmenami, którymi się stali po rozkradzeniu naszego, wspólnego, narodowego majątku. Nasz wykładowca jako mieszkaniec warszawskiej Pragi, miał za sąsiadów przy ulicy Strzeleckiej 8 katownię UB-owską, gdzie już na początku września 1944 roku przebywał generał Sierow i obojętnie przyglądał się ginącej powstańczej Warszawie, a ulicę dalej (Namysłowska) – więzienie karno-śledcze I Zarządu Politycznego WP. Poznamy obrazki z życia powojennej Warszawy, a szczególnie jej prawobrzeżnej dzielnicy – Pragi. Będą zabawne scenki z życia w absurdach rozszczepionych mentalności: życia na pokaz i prawdziwego życia Polaków, życia ukrywanego przed władzą. Wstawki historyczne ukażą prawdziwe początki wojny niemiecko-sowieckiej i ogrom cynizmu i głupoty władz USA wobec przebiegłego gracza – ZSRS

Bogusław Homicki - prażanin, wychowanek Dziadka Lisieckiego. Od lat siedemdziesiątych zaangażowany był w działalność społeczną jako wolontariusz w ognisku wychowawczym "Praga". W 1976 roku założył Koło Wychowanków Ognisk Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy, od 1993 funkcjonującego jako organizacja pozarządowa, był jego przewodniczącym i wiceprzewodniczącym. Obecnie jest na emeryturze, w dalszym ciągu pracuje społecznie, szczególnie zaangażowany jest w propagowanie spuścizny pedagogicznej Kazimierza "Dziadka" Lisieckiego.

Link do wydarzenia na FaceBooku:
Link do wydarzenia na stronie:

Kiedy? Poniedziałek, 28 listopada 2016, godz. 18:30  (godzinę wcześniej niż zwykle!)
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz