20170130

Karol Bulski: Praga jako plener filmów fabularnych

W poniedziałek, 6 lutego 2016 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład, który wygłosi Karol Bulski 
Praga jako plener filmów fabularnych (w ramach projektu Urodziny Pragi)
Wstęp wolny
Na Pradze i w sąsiednich dzielnicach prawobrzeżnych kręcono ponad 100 fabularnych filmów i seriali. W części z nich Praga udaje nieistniejącą Warszawę przedwojenną, w innych zapewnia tylko odpowiednią, efektowną scenerię, bez kontekstu utozsamianego z daną dzielnicą. Najczęściej jednak, ujęcia kręcone na Pradze - nawet jeśli miejskie otoczenie nie gra w nich pierwszoplanowej roli - implikują "praski topos", zawierają narracje, których częścią są wyobrażenia o pokazywanej dzielnicy. Są też filmy jak "Rezerwat", "Koty to dranie" i inne, niemal w całosci osadzone na prawym brzegu i pokazujące bardziej całościowy obraz Pragi, zdaniem jednych prawdziwy, dla innych - zupełnie nie. Będzie zatem o tym, jak Pragę widzą filmowcy - i jakie wyobrażenia nasuwa im ten widok.

UWAGA! Uzupełnieniem wykładu będzie poprowadzony przez naszego wykładowcę spacer zakończony pokazem fragmentów omawianych filmów w jednym z praskich klubów. Start w sobotę, 11 lutego o godz 13:00 sprzed Teatru Powszechnego (ul. Zamoyskiego 20 róg ul. Zielenieckiej). Na całość (spacer i pokaz) trzeba zarezerwować ponad 3,5 godz.

Karol Bulski  – w ramach Praskiej Ferajny przewodnik po Warszawie, dziennikarz, tłumacz, aktor-amator, człowiek który twierdzi, że „robi co może”.

Link do wydarzenia na FaceBooku:

Kiedy? Poniedziałek, 6 lutego 2017, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU  


Uwaga, po tym wykładzie ferie, następny wykład dopiero 27 lutego. 

Program Urodzin Pragi (który wciąż wzbogaca się o kolejne atrakcje) jest tutaj: http://www.urodzinypragi.waw.pl/2017/02/program-2017.html a na FB: https://www.facebook.com/events/324460981283435/permalink/331955873867279/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz