20170302

dr Krzysztof Rejmer - Ballonki Króla Stasia

W pn. 6 marca lutego 2016 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład dra Krzysztofa Rejmera
Ballonki Króla Stasia. 
Historia pierwszych prób balonowych w przedrozbiorowej i porozbiorowej Warszawie.
Wstęp wolny

Pod koniec XVIII wieku w Europie wybuchła „moda balonowa” która nie ominęła upadającej I Rzeczypospolitej. Można powiedzieć, z niewielką tylko przesadą, że znaleźliśmy się wówczas w balonowej elicie. Ballonki króla Stasia to opowieść o prehistorii polskiego lotnictwa balonowego, które zrodziło się w Warszawie i Krakowie.
Loty balonów relacjonowała Gazeta Warszawska, pisywali o nich poeci: Franciszek Dionizy Kniaźnin i Adam Naruszewicz, pasjonował się nimi królewski szambelan, poeta Stanisław Trembecki oraz doradca i przyjaciel, hrabia August Moszyński. Pierwszym polskim lotnikiem był Jan Potocki, autor „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”, który z francuskim aeronautą Blanchardem, tureckim sługą Ibrahimen i białym pudelkiem wzleciał w przestworza z ogrodu pałacu Mniszchów. Ale balony wzlatywały również we Lwowie, Kamieńcu Podolskim i Puławach. Poznamy tajemniczego chemika Samuela Okraszewskiego i teoretyka księdza Józefa Hermana Osińskiego. Opowieść o lotach balonami zostanie pociągnięta w głąb XIX stulecia przez powstanie listopadowe aż do wyczynów Iordache Kupareńki.

Krzysztof Rejmer - doktor fizyki teoretycznej. Tłumacz, poeta, autor podręczników fizyki oraz wielu artykułów popularnonaukowych. Pracował na uniwersytetach w Warszawie i w Wuppertalu, obecnie wolny twórca. Lotom balonowym poświęcona jest napisana przezeń groteska polityczna „Królewska Blanchariada” (wydawnictwo Sorus, Poznań 2016), oraz kilka tekstów zamieszczonych w zbiorze esejów „Fantazje i facecje naszych dziadków”, który ukaże się, w niedługim czasie.

Link do wydarzenia na FaceBooku:

Kiedy? Poniedziałek, 6 marca 2017, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz