20170317

Warszawskie dorożki - Karolina Wanda Gańko i Łukasz Lubryczyński

W pn. 20 marca 2017 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład Karoliny Wandy Gańko i Łukasza Lubryczyńskiego
Dziewiętnastowieczni warszawscy dorożkarze i dorożki, czyli "gdyby nie złodzieje, hrabiowie i pindy - nie wyżyłby dryndziarz całkiem ze swej dryndy"
Wstęp wolny

Dorożki stanowiły nieodłączny element dziewiętnastowiecznej Warszawy. Uważny czytelnik ówczesnej literatury i prasy odnajdzie niejednokrotnie wzmianki o tych pojazdach, a zobaczy je na licznych obrazach, rycinach i fotografiach przedstawiających naszą stolicę. Dziś często nie uświadamiamy sobie, że przez większość okresu belle epoque dorożki, pomimo konkurencji tramwajów konnych i omnibusów, były głównym środkiem komunikacji miejskiej. Nasza wiedza na temat dorożek jest stosunkowo niewielka, gdyż dla dziewiętnastowiecznego mieszkańca Warszawy były czymś tak powszednim, jak dla nas obecnie taksówki czy autobusy. W związku z tym nikt nie poświęcał im większej uwagi. A szkoda, bo dorożki z hałasem toczące się po brukowanych ulicach, powożone przez nie zawsze trzeźwych dryndziarzy stanowią wdzięczny temat do opowiadań. To właśnie ich urok docenił w latach 40. XX wieku Konstanty Ildefons Gałczyński pisząc swoją słynną "Zaczarowaną dorożkę"... chociaż przemierzającą ulice Krakowa. My pragniemy przybliżyć Państwu ten ciekawy, ale zapomniany świat warszawskich dorożkarzy. Świat utrwalony, m. in. w stołecznych balladach i satyrach. W trakcie spotkania nie zabraknie również wątków praskich dorożkarzy.

Karolina Wanda Gańko - absolwentka Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autorka książek Hrabia Marian Starzeński i jego rodzina w dobrach Ruda oraz Dzieje Gminy Dębe Wielkie od czasów prehistorycznych do 1831 roku. Badaczka i popularyzatorka historii regionalnej gminy Dębe Wielkie. Interesuje się historią społeczną Polski, a zwłaszcza tematyką ziemiańską. Potomkini XIX-wiecznego dorożkarza warszawskiego. 
Łukasz Lubryczyńskiabsolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na co dzień pracuje w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy. Pasjonat genealogii i historii społecznej. Warszawiak od pokoleń, który wśród przodków ma również dorożkarzy.

Link do wydarzenia na FaceBooku:
https://www.facebook.com/events/308916336194309/

Kiedy? Poniedziałek, 20 marca 2017, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz