POSUL to Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający - oddolna, całkowicie społeczna varsavianistyczna inicjatywa edukacyjna dla wszystkich zainteresowanych naszym miastem.
Jesteśmy grupą znajomych, pasjonujących się Warszawą, nie tworzymy żadnej formalnej organizacji.
W listopadzie 2019 zaczniemy JEDENASTY rok naszej całkowicie społecznej, bezdotacyjnej działalności.W ciągu każdego z 10 poprzednich lat zorganizowaliśmy ok. 25 wykładów, co znaczy że liczba wykładów przekroczyła dwieście pięćdziesiąt. Wykłady trwają od półtorej do trzech godzin zegarowych. Na wykładach gościmy zwykle od 25 do 80 słuchaczy - w zależności od zainteresowania tematem. Średnio uczestniczy prawie 40 osób.
Lista tematów poprzednich wykładów wraz z listą wykładowców jest tutaj: http://www.posul.waw.pl/p/wykladyminione.html
Nazwa naszych spotkań została wymyślona z dużym przymrużeniem oka, a inspiracją była Rzeczpospolita Babińska. ;-) Nazwą chcieliśmy jednak nawiązać - choć już bez zadęcia - do idei uniwersytetu otwartego, do warszawskich Uniwersytetów Latających z trzech różnych epok, a także do kawiarnianych dyskusji inteligencji warszawskiej. Główną ideą spotkań jest edukacja i integracja osób i środowisk, interesujących się miastem lub działających na jego rzecz.
Skrótem POSUL (niestety - pod prąd ortografii!) nawiązaliśmy zaś do określenia z czasów I Rzeczpospolitej, gdy na Pradze było wiele magazynów soli. Posolić Pragę znaczyło wtedy tyle samo, co przesadzić albo wozić drewno do lasu i stąd wzięło się nasze również żartobliwe motto:
„Z miłości do naszego miasta gotowiśmy posolić nawet Pragę”.
Na spotkaniach pojawiają się przewodnicy, autorzy książek o Warszawie, varsavianiści, dziennikarze, działacze na rzecz ochrony zabytków oraz różnego rodzaju pasjonaci. Przychodzą pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi i innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele różnych środowisk społeczników warszawskich i praskich oraz inni ludzie w różnym wieku, interesujący się Warszawą.
Wykładali u nas już m.in: ks. abp Henryk Hoser, prof. Szymon Pilecki - przewodniczący Karaimskiego Związku Religijnego, prof. Zbigniew Semadeni, j.e. Ákos Engelmayer (b. ambasador Węgier w Polsce), dr h.c. Wiesław Ochman, dr inż. Jan Jabłkowski, Zbigniew Lilpop, dr inż. Janusz Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Ryszard Mączewski i dr Krzysztof Jaszczyński z fundacji Warszawa 1939, dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, Michał Krasucki z fundacji Hereditas (później Stołeczny Konserwator Zabytków), dr Zbigniew Tucholski ze Związku Miłośników Kolei Wąskotorowych, prof. Jakub Lewicki (Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków), Tomasz Wiścicki z Muzeum Historii Polski, Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego, dyrektor warszawskiego zoo na Pradze dr Andrzej Kruszewicz i jego zastępczyni Ewa Zbonikowska czy dr Włodzimierz Pessel, który prowadzi Konwersatorium Warszawskie w Instytucie Kultury Polskiej UW. Wykładali znani varsavianiści Jarosław Zieliński, Grzegorz Mika, Tadeusz W. Świątek i Rafał Chwiszczuk, fotografik Jerzy S. Pytko, przedstawiciele Forum Rozwoju Warszawy, varsavianista i publicysta Artur Nadolski, przewodnik i społeczny opiekun zabytków Krzysztof Falkowski. Byli przedstawiciele SISKOM, Forum Rozwoju Warszawy, były wykłady pracowników Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa. Muzeum Neonów i wirtualnego Muzeum Warszawskiego Modrenizmu, było spotkanie z p. Bogusławem Homickim i wychowankami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy i w sprawie ratowania bruku ul. Chłodnej oraz kina W-Z itp.
Wśród wykładowców wielu ma doktoraty, a niektórzy nawet tytuły profesorskie, choć wykładają też u nas studenci i licealiści.
Notki większości naszych poprzednich spotkań są tutaj, a spis tu. Zbieramy się w poniedziałki po godzinie 19, bo spotykamy się dla przyjemności, nie dla punktualności. ;-)
Spotkania – jak na uniwersytet przystało - mają rytm akademicki, tzn. latem i w okolicach Bożego Narodzenia, sesji zimowej, Sylwestra,Wielkanocy oraz majowego weekendu mamy przerwy międzysemestralne i inne ;-) Zaczynamy zajęcia zwykle po 1 listopada, a kończymy w połowie czerwca. Ważnym wykładem jest ten nabliższy 10 lutego, wtedy świętujemy Urodziny Pragi.
Comiesięczny program wykładów publikuje Miesięcznik Stolica, który jest naszym patronem medialnym.
O naszych wykładach informują często Życie Warszawy, Radio dla Ciebie, Nowa Gazeta Praska, blog Uwaga Zabytek red. Natalii Bet oraz praskie portale informacyjne Twoja-Praga.PL, a kiedyś www.PrzystanekPraga.PL - zwykle w dziale „na uczelniach” ;-)
Podstawową metodą informowania, co będzie na najbliższych wykładach, jest poczta elektroniczna. Kto chce otrzymywać tą drogą co tydzień informacje, proszony jest o wysłanie maila z prośbą o subskrypcję na adres info@POSUL.WAW.PL
Informacje o wykładach są też publikowane na stronie głównej
Spotykamy się w gościnnej, filmowej kawiarni o nazwie "To Się Wytnie", która udziela nam sali, rzutnika, ekranu, nagłośnienia, dostępu do Internetu a nawet czasem komputera.
Fanpage kawiarni na Facebooku jest TUTAJ.
Adres - ul. Stalowa 46, warszawska Praga
DOJAZD:
Tylko 250 metrów od stacji Szwedzka linii metra M2
To także tylko ok. 12 minut jazdy od metra Ratusz-Arsenał (i tylko 3 minuty jazdy od cerkwi)
trzeba dojechać do przystanku Szwedzka autobusami
160, 190
(a spod Dworca Wileńskiego oprócz wyżej wymienionych dodatkowo także liniami
120, 135, 140, 340 i 738)
i potem do przejścia 350 m
Można też z przystanków Ratusz-Arsenał, Stare Miasto i Dworzec Wileński dojechać w 10-15 min bardzo często jeżdżącym tramwajem 23 do pętli Czynszowa (i potem 200 metrów piechotą)
Dla tych, którzy nie lubią chodzić: najbliżej dojeżdża się - autobusem 135 do przystanku Szwedzka (do przejścia 100 m)
Dojazdy z innych miejsc miasta po kliknięciu TUTAJ. (Trzeba w oknie które się otworzy, w lewym górnym rogu w polu "Z" wpisać adres miejsca, z którego będzie się jechać i kliknąć "szukaj".)