20130121

Teatry Warszawy 1944-1945

Wykład red. Tomasza Mościckiego z radiowej Dwójki, przedstawiający główne tezy jego kronikarskiej książki o teatrach Warszawy pod koniec okupacji, a później po wejściu wojsk sowieckich. Bardzo wciągająca opowieść o tym, że obraz legalnych teatrów w GG nie był taki jednoznacznie negatywny. Druga część to historia teatrów po wrześniu 1944, która zawiera mnóstwo mało znanych faktów.

20130114

Praski modernizm

Na świetny wykład prof. Anny Dybczyńskiej-Bułyszko o praskim modernizmie zwaliły się tłumy. Wiele osób siedzi w drugiej sali nie widząc zdjęć i tylko słuchając.

20130107

Praskie klimaty w piosence

Swoje współczesne teksty o szemranej, praskiej rzeczywistości do znanych od lat lub skomponowanych specjalnie melodii śpiewa Henryk Rejmer, praski bard. Muzyka Andrzeja Zaryckiego bądź wzięta z anonimowych rosyjskich pieśni "błatnych" (trudno się dzwić, tematyka tekstów bardzo błatna, a jednocześnie współczesna, praska). Artykuł o autorze był w Nowej Gazecie Praskiej. Więcej tekstów do poczytania tutaj.

20121210

Historia teatrów warszawskich do 1900 r.

Bywalec POSULu i częsty jego wykładowca, Krzysztof Falkowski, tym razem opowiada o teatrach i gmachach teatralnych Warszawy przed r. 1900 r. Wykład ciekawy, a na koniec wykładowca odegrał (sam!) Hamleta w wersji czerniakowskiej ferajny z lat sześćdziesiątych, zanotowaną przez Jeremiego Przyborę, za co został uhonorowany standing ovation!
Frekwencja znakomita mimo mrozów i zbliżających się świąt.
Następny wykład w styczniu.

20121203

Kompromisowa utopia

Wykład dra Andrzeja Skalimowskiego o nieporozumieniach związanych z odbudową Warszawy, czyli jak skrzecząca rzeczywistość miała wpływ na realizację planów architektonicznych i urbanistycznych.

20121126

Społeczna inicjatywa w przebudowie pl. Małachowskiego

Witold Weszczak z Grupy M20 opowiada o społecznych pomysłach na zmiany na pl. Małachowskiego. Najważniejsze to jak stać się partnerem dla urzędników i spowodować, by to oni sami nas zapraszali.

20121119

O Bolesławie Prusie

Igor Strojecki opowiada pasjonujące historie o autorze Lalki - najbardziej warszawskiej z warszawskich powieści. Mogliśmy przeczytać m.in. ciekawy portret psychologiczny wielkiego pozytywisty autorstwa Juliana Ochorowicza.

20121105

Powstanie Warszawskie oczyma nastolatki

Trudny czas służby w powstańczej Wojskowej Służbie Kobiet wspomina pani Irena Wysocka. To inauguracyjny wykład czwartego już roku Praskiego Otwartego Samozwańczego Uniwersytetu Latającego.

20120611

Konspiracyjny futbol okupowanej Warszawy

Opowiadają Powstańcy Warszawscy: panowie Juliusz Kulesza (autor książki "Podziemny futbol 1939-1944") i Zdzisław Sosnowski (uczestnik tych zabronionych przez okupantów rozgrywek). W telewizji tej porze jest ważny mecz, wiec temat musi być futbolowy. :-)

Poza tym dziś uroczyste zakończenie roku akademickiego i rozdanie dyplomów, o czym więcej nieco dalej.
(UWAGA!
Studenci, którzy z powodu nieobecności na ostatnim wykładzie nie odebrali swoich dyplomów, proszeni są o zgłaszanie się mailem na znany dobrze wszystkim adres mailowy lub dopisywanie w komentarzach do niniejszego wpisu na tym blogu swojego imienia, nazwiska, liczby wykładów na których byli oraz kontaktowego maila i telefonu, aby umówić się na odebranie dyplomów osobiście.)

Publiczność bardzo zasłuchana.
 



Pilne studentki z notatkami lub rozjaśniaczami
umysłu ;-) W tle jeden z wykładowców również
bardzo zainteresowany wykładem.
 

Pan Zdzisław Sosnowski pokazuje cenny sygnet, który
otrzymał (tak jak inni zawodnicy jego drużyny) za
zdobycie mistrzostwa Polski w 1946 roku.
Do kieszeni rektorskich w ramach
podziękowań ;-) nawpadało tego
dnia sporo ciekawych flaszek
z trunkami pysznymi domowymi
oraz ekskluzywnymi fabrycznymi.
(Istnieją więc obawy, że trzeba
będzie przejąć schedę po
Wernerze Schwabie i napisać
drugą część sztuki pt.
"Moja wątroba jest bez sensu".)



Po rozdaniu dyplomów - wspólne zdjęcie (z dzisiejszymi wykładowcami oraz właścielami kawiarni Sens Nonsensu, w której co roku od początku listopada do połowy czerwca zwykle się spotykamy się w ramach POSULu ok. godz. 19 na coponiedziałkowe wykłady).
Warto zwrócić uwagę, że sfotografowana przed kamienicą na rogu Wileńskiej i Zaokpowej grupa winietowana jest przez praskie bardzo elementy, jak flagi państwowe, zaparkowany rower, zaciekawiony pies, klimatyzatory, street art na ścianach oraz popalajcy sobie przy piwku na ulicy gość kawiarni. Brakuje tylko podpisów przy poszczczególnych osobach, aby było pełne tableau czyli - nazywając rzecz w języku  lengłidż - tak zwany facebook (czyt. fuj-zbuk).