20110321

Koncentrat: Dom przy barykadzie


Dziś na POSULu ma głos dziennikarskie stowarzyszenie Koncentrat, czyli życie skoncentrowane w literaturę faktu.
Ola Rzążewska i Anna Błaszkiewicz mówią o swoim projekcie, którego celem było zbieranie przez młodych ludzi wspomnień ich dziadków, sąsiadów czy znajomych, pamiętających Powstanie.
O własnych doświadczeniach ze zbieraniem opowieści mówią też niektórzy uczestnicy projektu: Weronika Stawiarczyk z Sulejówka ("Na Śniadeckich odwracam wzrok" - historia babci ze Śródmieścia Południowego, która w czasie Powstania miała 7 lat) i Konrad Kiljan z Dolnego Mokotowa ("Powiedział: niedługo wrócę" - dzieje jego prababci, której mąż poszedł walczyć, a ona została przy ul. Młocińskiej z dwumiesięcznym dzieckiem; zaś przed Powstaniem szyła w domu powstańcze opaski).
Historie są tak piękne i w swej prostocie wyruszające, że zwykły na naszych spotkaniach luz zastąpiły skupiona cisza i wyruszenie.
Dziękujemy ogromnie!
P.S. Dwie wyżej wspomniane powstaniowe historie i wiele innych można przeczytać w książce "Dom przy barykadzie", wydanej w 2010 roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów "Koncentrat" (ISBN 978-83-9300060-4-5). Strona projektu jest tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz