20120305

Muzeum MODERNIZM WWA

Wykład Magdaleny Estery Łapińskiej o plenerowym i wirtualnym muzeum warszawskiego modernizmu jej pomysłu.
Nie będzie się ono ograniczać do wskazania w terenie obiektów muzealnych i do warstwy technicznej (czyli strony internetowej, edukacyjno-informacyjnych tabliczek na budynkach, QR-kodów, aplikacji GPS etc). Są pomysły, by przy budynkach ustawiać wzbogacajace je instalacje, wydobywające z tych budynków (a raczej na nich wskazujące czy uwypuklające) ich artystyczne cechy i detale.
(Np. pod CDTem czyli obecnym Smykiem pomyślano o postawieniu mebli miejskich wg. projektu mebli domowych Ładu. Kolo BGK w Jerozolimskich szpecący budynek kiosk miałby być wymieniony na taki wg. przedwojennego projektu, pasującego do architetkury gmachu. Płaskorzeźby nad wejściem byłyby promowane przez stojącą na chodniku specjalna płytę z hartowanego szkła, na płycie byłyby grafiki i opisy podpowiadające, że warto spojrzeć w górę na płaskorzeźby.)
Przystanki bliskie obiektom muzealnym mogłyby w niektorych rozkładach jazdy ZTMu oznaczone specjalną ikoną Muzeum. Otoczenie budynków miałoby być zaznaczanie specjalne do tego celu zaprojektowanymi płytkami chodnikowymi - oczywiście wymiana chodników to proces, który realizowany byłby na ogół przy okazji normalnych remontów otoczenia i pewnie potrwa wiele lat, ale przy współpracy z MSN może się to udać.
Słowem sporo ciekawych pomysłów.
Jak widać w prawej części powyższego zdjęcia, na wykład przybyła licznie ekipa zaprzyjaźnionego z POSULem SKPT.
Przy okazji tego wykładu oglądaliśmy także ceramiczne modele autorstwa naszej Wykładowczyni. Przedstawiają one niektóre z ciekawych modernistycznych budynków (w tym nieistniejące). Modele takie można kupić jako pamiątkę z Warszawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz