20160518

Historia stroju wilanowskiego - Elżbieta Piskorz-Branekova, Łukasz Maurycy Stanaszek

W pn. 23 maja 2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Elżbiety Piskorz-Branekovej i Łukasza Maurycego Stanaszka
Historia stroju wilanowskiego
Wstęp wolny 

Stroje wilanowskie powinny być tym dla Warszawy, czym stroje krakowskie są dla stolicy Małopolski i dla całego kraju. Barwne i bogate stroje wilanowskie widywano często na ulicach dziewiętnastowiecznej Warszawy. Wywoływały one u mieszczan Syreniego Grodu skrywany zwykle podziw, połączony z zazdrością, bowiem dostarczający żywność do zasobnego miasta chłopi okazywali się często bogatsi od niejednego warszawskiego mieszczanina. Z tego powodu mieszczanie starali się wilanowianom dać odczuć, kto według warszawiaków jest wyższą warstwą społeczeństwa. O dziejach stroju wilanowskiego opowiedzą autorzy niedawno wydanego, poświęconego temu strojowi 45 tomu ukazującego się od 1949 roku Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Po wykładzie można będzie też zakupić ten własnie tom atlasu – to niesamowita gratka, szczególnie dla tych pań, które chcą swoje kreacje urozmaicić dodatkami w stylu oryginalnego stroju wilanowskiego. 

Elżbieta Piskorz-Branekova
Etnograf, wieloletni pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, specjalista od polskich i europejskich strojów ludowych oraz kultury bałkańskiej, autorka wielu wystaw i publikacji związanych z tą problematyką.

Łukasz Maurycy Stanaszek 
Antropolog fizyczny, etnolog pracownik Muzeum Archeologicznego w Warszawie,   autor wielu publikacji zarówno w zakresie antropologii fizycznej jak i opisujących podwarszawski region  Urzecze. Pasjonat, regionalista współtwórca serii imprez promujących ten region (Flis Festiwal, Zielone Świątki na Urzeczu).


Kiedy? Poniedziałek, 23 maja 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz