20170103

Zbigniew Muszyński: Chełmska 21. Dzieje Polskiej Kroniki Filmowej

W pn. 9 stycznia 2016 r. o godz. 19 (A NAWET WYJĄTKOWO PARĘ MINUT WCZEŚNIEJ!!!)
zapraszamy na wykład Zbigniewa Muszyńskiego
Chełmska 21. Dzieje Polskiej Kroniki Filmowej 
Wstęp wolny


Polska Kronika Filmowa zwana pekaefem, instytucja rejestrująca na taśmie filmowej życie całej Polski, choć nierozerwalnie związana z Warszawą i z znajdującymi się u stóp warszawskiej skarpy Sielcami, gdzie pod legendarnym wręcz adresem Chełmska 21 mieściła się jej siedziba. W czasach peerelu prawie zawsze obowiązkowo wyświetlana przed filmami w kinach, dzięki czemu stała się częścią określenia punktualności: "bez kroniki" znaczyło, że trzeba przyjść dokładnie o wyznaczonym czasie. 
Na wykładzie poznamy dzieje kronik od przedwojennej poprzedniczki PKF, czyli kroniki PAT (Polskiej Agencji Telegraficznej) i jeszcze wcześniejszych tzw. kantorów wymiany po czasy najnowsze. Dowiemy się jakie były sposoby realizacji, jakiego używano sprzętu, jak dobierano tematy (oprócz obowiązkowej w peerelu propagandy pojawiało się wiele naprawdę ważnych materiałów), Usłyszymy o najważniejszych pracownikach PKF, o stosowanych technologiach, a wszystko będzie jak zwykle okraszane anegdotami z pierwszej ręki, bo nasz Wykładowca przez prawie dekadę był pracownikiem PKF. Ten brodacz z kamerą na zdjęciu to właśnie on!

Zbigniew Muszyński -  ur. w 1954 roku w Warszawie. Operator, producent filmowy i aktor. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Varsavianista, ukończył Akademię Wiedzy o Mieście oraz podyplomowe studia varsavianistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca przedmiotów z zakresu wiedzy o filmie i organizacji produkcji filmowej. Naukowo zajmuje się scenografią  w polskim filmie fabularnym. W latach 1974 – 1983 pracownik WFDiF w Warszawie gdzie współrealizował filmy dokumentalne, tematy do PKF (ok. 350) – wiele z nich o tematyce warszawskiej, a następnie w dziale Zdjęć Specjalnych, animacje i czołówki do filmów i PKF. W 1987 roku zakłada własną firmę postprodukcyjną i dystrybucji filmów.
Licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek zagranicznych. Jako varsavianista od wielu lat prowadzi cykl wycieczek pt. „Z zabytkiem w tle” gdzie pokazuje różne aspekty historii Warszawy i okolic. Autor wykładów i pokazów multimedialnych. Za popularyzację miasta i zaangażowanie w rozwój turystyki, w roku 2010 Rada Miasta przyznała mu zaszczytne wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”.

Link do wydarzenia na FaceBooku:

Kiedy? Poniedziałek, 9 stycznia 2017, godz. 19 (a nawet wyjątkowo parę minut wcześniej!) ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz