20190206

Praga w planach Warszawy przyszłości


W pn. 11 lutego 2019 r. o godz. 19 z hakiem ;-)
Wykład Grzegorza Miki
Praga w planach Warszawy przyszłości
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Wykład w ramach URODZIN PRAGI


W dziewiętnastym wieku Praga rozwijała się w bardzo nierównomiernym tempie pomiędzy okresami wojen oraz koniunktury. Rozwój przemysłu transportu kolejowego i handlu ukształtował bogatą kulturowo a jednocześnie niezwykle chaotycznie zagospodarowaniu dzielnicę Po odzyskaniu Niepodległości powstało wiele projektów urbanistycznych mających na celu uporządkowanie prawobrzeżnych dzielnic, lecz przez wiele lat władze miasta mogły pozwolić sobie na dość ograniczone inwestycje kontrastujące z dość ambitnymi planami.
W połowie lat 30. nastąpił znaczący postęp w planowaniu i rozbudowie miasta. Koniunktura ekonomiczna, ulgi budowlane ale i sprawna działalność urbanistyczna zreorganizowanych biur Magistratu przyczyniły się do stopniowej modernizacji i przeobrażenia prawobrzeżnej Warszawy. Praga, Grochów czy Saska Kępa dzięki rozlicznym inwestycjom miały stać się nowoczesnymi dzielnicami Proces rozpoczęty w 1934 nabierał rozpędu i śmiałości, jednakże wybuch wojny przerwał wiele przedsięwzięć w różnych stadiach opracowania.
Podczas poniedziałkowego wykładu zaprezentowane zostaną zarówno całkowicie niezrealizowane koncepcje urbanistyczne jak i plany szczegółowe nowych dzielnic oraz i inne projekty związane z modernizacją Pragi w Dwudziestoleciu.

Grzegorz Mika - architekt, historyk architektury, specjalizujący się tematyce modernizmu międzywojennego. Twórca i redaktor niezmiernie popularnego fanpage "Warszawski modernizm 1905-1939"). Pisze doktorat z historii modernizmu.Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 (kawiarnia "To Się Wytnie")
Kiedy? Poniedziałek, 11 lutego 2019, godz. 19 z hakiem
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz