20200115

Skamieniałości w budowlach Warszawy

W poniedziałek, 20 stycznia 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład 
Skamieniałości w budowlach Warszawy
Wstęp wolny


Zabytki Warszawy mają bardzo ciekawą historię, liczoną nie tylko w setkach, ale i w milionach lat. Co prawda powstały kilka wieków temu, ale ich wnętrza kryją naturalne kamienne posadzki wykonane ze skał, które powstały miliony lat temu. Wiek ciemnych wapieni skandynawskie zawierających skamieniałe muszle dawno wymarłych łodzików określa się na 480-460 mln lat. Wapienie z rejonu Kielc powstały około 380 milionów lat temu w gorącym i płytkim morzu, które zajmowało wówczas teren dzisiejszej Polski. Jasne (żółte, szare lub beżowe) wapienie jurajskie rejonu świętokrzyskiego tworzyły się w czasach, kiedy żyły dinozaury.
W tych dekoracyjnych kamieniach można łatwo znaleźć skamieniałości – czyli szczątki zwierząt żyjących w dawnych epokach geologicznych. Dzięki nim możemy odtworzyć dawne środowisko w którym żyły a tym samym dowiedzieć się jak wyglądały tereny Polski setki milionów lat temu.
Zapraszamy na imaginacyjną wycieczkę w czasie i przestrzeni, na spotkanie ze zwierzętami, których już dawno nie ma, ale które na stałe zapisały się w historii świata. 


Elżbieta Laszczka absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geologii oraz Geografii Regionalnej), studia podyplomowe: Pedagogika i Geoturystyka (UW), Biologia (Politechnika Radomska). Żadnej pracy się nie boi, ma za sobą takie doświadczenia, jak praca przy odwiercaniu studni głębinowych (państwowe uprawnienia hydrogeologiczne), praca w Państwowych Wydawnictwach Geologicznych (redaktor) oraz 22 lata pracy w Technikum Geologicznym w Warszawie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Stworzyła liczne programy autorskie, organizowała wyjazdy i ćwiczenia terenowe w Górach Świętokrzyskich, w Sudetach, na Mazowszu.Od pięciu lat jest też licencjonowanym przewodnikiem warszawskim i geoturystycznym. Propaguje wiedzę o budowie i historii geologicznej Warszawy.


Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/480781016149168/

Kiedy? Poniedziałek, 20 stycznia 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz