20171106

Historia fabryki kosmetyków "Uroda" na Pradze przy ul. Szwedzkiej

W pn. 13 listopada 2017 r. o godz. 19 z hakiem
zapraszamy na inaugurujący 
dziewiąty rok akademicki
wykład dr. n. med. Katarzyny Pytkowskiej
Historia fabryki kosmetyków "Uroda" na Pradze przy ul. Szwedzkiej
Wstęp wolny


Udokumentowana produkcja wyrobów, określanych dziś jako wyroby chemii gospodarczej rozpoczęła się przy Szwedzkiej 20 pod koniec XIX wieku (1896). Właścicielem ówczesnego zakładu produkującego mydła, woski i świece było Towarzystwo Akcyjne Produktów Chemicznych "Praga". Kolejni właściciele fabryki to "Wotitz" i "Saturnia", która rozpoczęła produkcję dla Schichta, który to koncern kupił fabrykę w 1925 roku. Koncern "Schicht" a później "Schicht-Lever" produkował na Szwedzkiej zarówno mydła i środki piorące (w tym mydło "z jeleniem") jak i kosmetyki (Elida i inne). Po wyzwoleniu produkcja ponownie ruszyła już w 1944 roku, po szeregu transformacji w 1956 roku zakład uzyskał nazwę "Warszawska Fabryka Mydła i Kosmetyków". W latach 60-tych włączono go do Zjednoczenia Przemysłu Środków Piorących i Kosmetyków (później "Pollena"), skąd wywodzi się dobrze znana Warszawiakom późniejsza marka "Pollena-Uroda". W 1991 roku fabrykę przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa a następnie sprzedano angielskiej firmie Cussons. 
Największy rozwój fabryki nastąpił za czasów Schichta i później w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, sprawiając że marka "Uroda", wywodząca się z warszawskich zakładów Pulsa i po wojnie rozwijana na Szwedzkiej stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek kosmetycznych.

Katarzyna Pytkowska - inżynier chemik i doktor nauk medycznych. Pasjonatka historii polskiego przemysłu kosmetycznego i wyrobów chemii gospodarczej. Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Link do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/130523997667189/
 
Kiedy? Poniedziałek, 13 listopada 2017, godz. 19 z hakiem
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU

P.S. ZDJĘCIA Z WYKŁADU:
http://www.posul.waw.pl/2017/11/histora-fabryki-Schicht-Uroda-przy-Szwedzkiej.html
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz